Jak nejlépe zabezpečit auto parkující dlouhodobě na nehlídaném parkovišti
Vzhledem k tomu, že už jsem využil bezpočet nehlídaných parkovišť, zejména u letišť, troufám si říct, že jsem také odborníkem na to, jak zabezpečit auto na takovémto nehlídaném parkovišti. Těch možností je hned několik, a vždycky doporučuju kombinovat alespoň dvě z nich. Jak zabezpečit auto před zloději, se rozhodujte také podle ceny auta.
Žádné cennosti v autě
Naprostou samozřejmostí by pro vás mělo být, že v autě nenecháte žádné cenné věci ani nic ležet na sedačkách či pod sedačkami. Nic cenného by nemělo být ani v kufru auta, i když samozřejmě nikdy nemůžete vyloučit, že se někdo bude snažit do kufru podívat. Takže před opuštěním auta ještě jednou vše zkontrolujte, abyste v něm něco nezapomněli. V případě dražších automobilů a doplňků rozhodně vyndejte navigaci i autorádio.
Zamčené auto i kufr
Další samozřejmostí je mít zamčené auto i kufr. Přičemž klíčky máte samozřejmě s sebou. Možná je to zbytečné, ale pro zapomnětlivé připomenu, že by si měli zavřít všechna okénka a také – pokud to jde – odmontovat střešní anténu. Nevěřili byste, kolik lidí si zapomene klíčky v zapalování, nebo v zámku kufru, nebo dokonce položené na střeše auta – a to všechno v té euforii z nastávající dovolené…
Zabezpečené auto odrazuje potenciální zloděje
Mechanický zámek na volant nebo řadicí páku se rozhodně vyplatí, pokud máte dražší auto. Sice to neodradí úplně všechny zloděje, ale je to účinná obrana. I tady jsem se však setkal s případy, že se zlodějům vyplatilo odřezat mechanický zámek na volantu i s volantem a dražší auto přesto ukrást, i když jim vznikly výlohy na nový volant. Ještě lepší je kombinovat tato mechanická zabezpečení například s autoalarmem nebo alarmem napojeným na bezpečnostní službu.
GPS lokace a alarm
Zabezpečení auta GPS lokací a GPS alarmem je dobré i z hlediska vás, řidičů. Ukradené auto se tak dá snáze dohledat. Jediné, co vám možná bude působit vrásky, je to, že vás to vyruší u zahraniční dovolené. Ale zase můžete začít hned jednat a kontaktovat například Českou policii. Zloději se dnes soustředí na starší auta, ale riziko krádeže lze i připojistit.
Pár příkladů, co se stalo mým známým
Abych vás přesvědčil o výhodách zabezpečení auta, podělím se s vámi o několik nepříjemných okamžiků, které se staly mým přátelům, a vy se z nich můžete poučit.
Jeden můj kolega si nechal na zadním sedadle auta notebook, a přitom nebyl zamčený zevnitř. Když zastavil na semaforu, zloději mu během okamžiku ukradli notebook i se všemi citlivými daty, která tam měl uložená kvůli práci.
Jiná moje kolegyně zase nechala auto nastartované i s klíčky v zapalování, protože si doma zapomněla kabelku. Než se za pár vteřin vrátila, auto bylo pryč.
Mému blízkému známému se přihodilo to, že nechal v autě před obchodním domem na zadním sedadle drahý fotoaparát. Zlodějům se podařilo skrz okénko foťák ukrást, o auto asi zájem neměli. Přesto kromě škody za foťák byla docela drahá i škoda na vozidle, protože okno nebylo zrovna klasického formátu, a také poměrně dlouho trvalo autorizovanému servisu, než sehnal okno nové.
Takže, co vám poradit závěrem: Dávejte si na své věci pozor a na svého plechového miláčka taky. Vyplatí se investovat do zabezpečovacích zařízení a zkombinovat aspoň 2 možnosti, samozřejmě musíte přihlédnout i k typu a ceně vašeho auta. Na levné auto je nesmysl ochrana pomocí GPS, která bude dražší než samo auto; drahé auto zase nespasí obyčejný mechanický zámek na řadicí páku za několik stovek.
Zabezpečte si auto a vyrazte v klidu na dovolenou. A užijte si ji!!! To vám přeju ze všeho nejvíc a pak mi dejte vědět, jak jste na to šli vy a jak to dopadlo… Těším se na příspěvky.