5 kroků, jak si správně mýt vlasy a udržet je zdravé, krásné a lesklé

Od Josef Novotný

Stav porostu na vaší hlavě rozhoduje o tom, zda-li vás ostatní vnímají jako atraktivní. Genetiku sice asi nezměníte, ale vnější údržbu rozhodně ano. Proto nastudujte, jak si správně mýt vlasy. Začneme výběrem vhodných kosmetických prostředků a také si popíšeme správnou mycí techniku. Oboje totiž dokáže změnit kvalitu vašich vlasů a tím pádem i celý váš život k lepšímu.

1. Vyberte si správný šampon

Tak jako se na pleti podepíše krém, kterým ji denně natíráte, tak dokáže šampon ovlivnit vlasy a kůži na hlavě. Jenže ropné deriváty a silikony, které se běžně vyskytují v konvenční kosmetice, neprospívají ani pokožce, ani vaší hřívě. Tělo totiž rozumí jen přírodním produktům. Proto musí návod, jak si správně mýt vlasy, logicky začínat výběrem správného mycího prostředku. Nelitujte času a prozkoumejte složení toho, který právě používáte. Pokud v něm najdete cokoliv, co vypadá jako kosmetika pro vaše auto, vyhoďte ho. Místo toho si kupte přírodní šampon. Rostlinné oleje a vonné esenciální oleje v něm obsažené vaši hlavu jemně umyjí a vlasům dodají nádherný lesk.

2. Naneste šampon a masírujte pokožku hlavy

Způsob, jak si správně mýt vlasy, spočívá také v technice očisty. Abyste si kadeře nepoškozovali,  nejprve si je rozčesejte. Teprve pak je namočte teplou nebo vlažnou vodou a do kořínků, respektive do hlavy, vetřete přiměřené množství šamponu. Přidejte trochu vodu, aby směs lépe napěnila a začněte bříšky prstů jemně masírovat kůži. Neškrábejte si ji nehty. Tím ji podráždíte a bude produkovat víc mazu. Zhruba po minutě opět přidejte trochu vody a poté si promačkejte vlasy od hlavy až dolu, abyste do nich vetřeli napěněný šampon. Víc si hřívu šamponovat nemusíte. Zbytečně byste ji vysušovali a na její vyživení olejem ze šamponu jemné promačkání stačí.   

3. Opláchněte vlasy

Po aplikaci šamponu a očistné masáži si hlavu pečlivě opláchněte, aby vám na kůži nezůstaly zbytky prostředku. Ideální je mít přitom hlavu skloněnou nad vanou či sprchovým koutem a osprchovat si ji vlažnou vodou. Příliš teplá voda způsobí jen extra podráždění a vlasy vám zůstanou střapaté a naježené. Naopak studený oplach je pěkně uhladí.

Přečtěte si o  Silikonový kryt na iphone 8 plus - nejlepší ochrana pro váš mobil. Proč se jeho používání vyplatí a jaké má přednosti?

4. Aplikujte kondicionér

Používání kondicionéru není ve skutečnosti nezbytně nutné, pokud o kštici dlouhodobě pečujete kvalitními přírodními šampony na bázi ušlechtilých olejů. Poznáte to podle toho, že se lesknou a nelámou se jim konce. Máte-li kadeře naopak suché a štětinaté, tak je kondicionér dodatečně vyživí.

Opět vsaďte pouze na výrobky z přírodních surovin. Nejprve opatrně vyždímejte z vlasů vodu a pak do nich vetřete po celé délce kondicionér. Přitom vynechte část těsně u hlavy, protože na kůži kondicionér nepatří. Po zhruba minutovém působení vlasy znovu opláchněte, a pokud celou proceduru završíte ještě studenou sprchou, která vlasy uzavře, budou vypadat nádherně a sexy. Také jejich česání bude podstatně snazší a tím pádem se jim budou méně opotřebovávat konce.

5. Osušte si vlasy

Teď už víte, jak si správně mýt vlasy a tak by byla škoda zazdít vaši námahu špatným vysušením. Proto po posledním oplachu vlasy jemně vymačkejte. Pak si přes hlavu přehoďte velký ručník a obmotejte ho kolem hřívy, až vám na hlavě vznikne něco jako turban. Klidně v něm choďte třeba deset minut, dokud ručník nepojme všechnu vodu. Pak si vlhké vlasy rozčejete a rovnou si udělejte pěšinku tam, kde ji chcete mít. Nejlepší je nechat kadeře samovolně uschnout. Nicméně složitější účesy se bez kartáče a horkého fénu neobejdou. 

Jak jsme si vysvětlili, není umění, jak si správně mýt vlasy, vůbec složité. Stačí si kupovat kvalitní přírodní vlasové produkty a používat správné očistné techniky. Také vhodný hřeben spolurozhoduje o tom, zda budete mít “okousané” konečky, nebo svůdnou kštici. Tak už na nic nečekejte a opatřete si při nejbližší příležitosti přírodní kosmetiku, ať jsou vaše vlasy hebké a krásné.