Asymetrie prsou: Co vše o ní víme?

Od Josef Novotný

Asymetrie prsou, pokud se u ženy vyskytne v opticky výrazné míře, patří mezi důvody, proč ženy vyhledávají odbornou péči u plastického chirurga. Obecně je asymetrie u člověka ale naprosto přirozená. Pravá strana nikdy úplně identicky neodpovídá straně levé u žádného člověka. Potvrzují to například otisky prstů každého z nás. U problému asymetrie konkrétně ňader je podstatné, jak velká odchylka mezi oběma stranami je.

Co je vlastně asymetrie prsou?

Asymetrie v případě ženského poprsí může mít mnoho různých variant. Které to jsou?

  • Rozdílná velikost - ta je na první pohled nejviditelnější. Jistou mírou asymetrie, co se týče velikosti, trpí většina žen. Pokud se vyskytuje jen v omezené míře, většina žen ji ve své podstatě neřeší a zůstává tak v intimní zóně ženy.
  • Rozdílný tvar - v návaznosti na velikost mohou mít ňadra také odlišný tvar. Rozdílný tvar a polohu mohou mít i jednotlivé prsní dvorce.
  • Velikost a barva dvorce s bradavkou - i tento důvod muže ženu přimět k uvažování o návštěvě kliniky estetické chirurgie.

Příčiny asymetrie prsou

Příčiny různého tvaru nebo velikosti jednotlivých ňader mohou mít více variant. 

  • Genetika - ta je samozřejmě jedním z častých důvodů, proč se žena rozhodne vyhledat plastického chirurga. 
  • Po úrazu - touha po nápravě a změně tvaru poprsí muže nastat po vážném úrazu, kdy jsou jeho následkem jedno nebo obě prsa poškozena. 
  • Kojení - následkem kojení z jednoho ňadra může po ukončení kojení vzniknout problém s nestejnou velikostí a také tvarem jednotlivých ňader.
  • Odejmutí zhoubného i nezhoubného nádoru - častým důvodem pro plastickou operaci prsou jsou stavy po operaci onkologického nádoru. Důvodem pro plastickou operaci může být i následek vyjmutí cysty nebo nezhoubného nádoru. Po jeho chirurgickem odejmutí může být totiž ňadro znetvořené a potřebuje následnou péči od profesionála. Obzvlášť po odejmutí nádoru se často vkládají i silikonové implantáty, protože společně s nádorem bývá odebírána i část tkáně, která poté samozřejmě v ňadru opticky chybí.

Chirurgické metody řešení asymetrie prsou

Asymetrie prsou má velmi elegantní a hlavně opravdu precizní řešení, kterým je plastická operace. Může se skládat ze změny tvaru prsou a také změny tvaru a polohy dvorců s bradavkami. Tento typ operace se nazývá mammaplastika.  Další možností je také zvětšení prsou pomocí vložení prsního implantátu - takzvaná augmentace. Obě operace jsou také často kombinovány pro dokonalý výsledek.

Přečtěte si o  5 kroků, jak si správně mýt vlasy a udržet je zdravé, krásné a lesklé

Jaká jsou rizika plastické operace?

Plastická operace prsou patří mezi jednu z nejčastějších operací na klinikách plastické chirurgie. Mezi další velmi oblíbené operace patří například operace převislých očních víček nebo plastika nosu - tzv. rhinoplastika. 

Vzhledem k tomu, že plastická chirurgie stále zažívá obrovský zájem svých klientů, kteří touží po zlepšení svého vzhledu, dokáže nabídnout prvotřídní služby, jež jsou dnes téměř bez jakéhokoliv rizika. Nakonec - plastické operace prsou se na celém světě provádějí již více než 60 let. Vzpomeňme na první plastickou operaci ňader, při které byly vloženy do poprsí američanky Timmie Jean Lindsey první silikonové implantáty. 

Málokdo také ví, že úplně první plastickou operaci právě v souvislosti s odstraněním nádoru v ňadru provedl v roce 1893 rodák z Trutnova Vincenz Czerny.

Proplatí operaci pojišťovna?

Mammaplastiku, která bude provedena pro běžnou asymetrii hrudníku bohužel pojišťovny neproplácejí. V případě, že by se však jednalo o výjimečně velký nesoulad mezi jednotlivými ňadry, který by pacientce dělal vážné problémy například s páteří nebo držením těla, mohla by pacientka o proplacení žádat úspěšně.

Co si myslíte o asymetrii ženských prsou vy? Jedná se o důležitou součást vzhledu a nebo považujete asymetrická prsa pouze za kosmetický problém? Znáte někoho, kdo si nechal prsa operovat kvůli asymetrii?